fbpx
Attractions
Nasze położenie
Zobacz atrakcje regionu
Białka Spa & Resort, miejsce, które oferuje nie tylko luksusowe zakwaterowanie ale także stanowi idealną bazę wypadową do odkrywania okolicy. Otoczone górami i pełne uroku, Białka Spa & Resort stanowi doskonałą bazę dla podróżnych pragnących zarówno wyciszenia, jak i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poniżej znajduje się zestawienie niektórych atrakcji, które czekają na gości w okolicy, zapewniając niezapomniane wrażenia i możliwości relaksu oraz zabawy.
atrakcje białka tatrzańska - widok
Warto zobaczyć
Atrakcje w lokalizacji
Dolina Białki
Turystyka górska
Liczne szlaki u wylotu Doliny Białki pozwalają dojść m.in. nad Morskie Oko, do Zakopanego, Małego Cichego, Rysów czy Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wzdłuż polsko-słowackiej granicy biegnie niebieski szlak, którym można osiągnąć Rohatkę (2290 m),Polski Grzebień (2200 m) schronisko „Zbójnicka Chata” i (po 11-12 godzinach marszu) miejscowość Tatrzańska Łomnica.
Punkt widokowy Gęsia Szyja
Turystyka górska
Z Rusinowej Polany odbija na zachód zielony szlak turystyczny na Gęsią Szyję (1490 m n.p.m.) słynącą jako doskonały punkt widokowy na „sto szczytów i przełęczy”, zwłaszcza na Tatry Bielskie i Wysokie.
Hala Gąsienicowa
Turystyka górska
Hala Gąsienicowa to najsłynniejsza (północna) część Doliny Gąsienicowej, w której leżą jeszcze m.in. słynne stawy Gąsienicowe w Dolinie Suchej Wody, baza szkoleniowa „Betlejemka” dla taterników, stacje badawczo-obserwacyjno-pomiarowe Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, leśniczówka TPN czy schronisko PTTK Murowaniec.
Kasprowy Wierch
Turystyka górska
Kasprowy Wierch nie jest szczególnie trudny do zdobycia na własnych nogach. Strome, niedostępne skały tworzą wyłącznie pewien fragment północnej ściany – podejście przez pozostałe stoki nie wymaga wielkich umiejętności.
Orla Perć
Turystyka górska
Na taką wyprawę powinny udawać się wyłącznie osoby z pewnym doświadczeniem i umiejętnościami oraz właściwie przygotowane pod względem sprzętu, ubioru i zapasów. Około 3,7 km długości, suma przewyższeń i obniżeń w granicach 350 metrów - zdecydowanie najtrudniejsza i jedna z najniebezpieczniejszych tras w całych polskich Tatrach.
Rusinowa Polana
Turystyka górska
Na Rusinowej Polanie na znużonych turystów czekają długie drewniane ławy i kilka szałasów pasterskich, przypominających o przeszłości regionu. W trakcie sezonu bywa tu dość tłoczno, więc może nie pozostawać nic innego jak położyć się na zielonej trawce.
Dolina Rybiego Potoku
Turystyka górska
Doliną biegnie wygodna, utwardzona droga zamknięta dla zwykłego ruchu samochodowego – kto potrzebuje oszczędzać nogi, może pokonać część trasy góralskim powozem. Z Doliny Rybiego Potoku można udać się dalej na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, do Doliny Pięciu Stawów lub tzw. Ceprostradą na Szpiglasowy Wierch i do Wrót Chałubińskiego.
Giewont
Turystyka górska
Najbardziej charakterystyczny szczyt polskich Tatr, zwieńczony żelaznym, wysokim na 15 metrów krzyżem. Nieszczególnie wysoki (1895 m n.p.m.) Na grań Giewontu składają się 3 wierzchołki – Wielki Giewont, Mały Giewont (1728 m) oraz Długi Giewont (1876 m) rozciągnięte na obszarze o długości 2,7 kilometra.
Czerwone Wierchy
Turystyka górska
W większości obrośnięte trawą, łagodne, zaokrąglone grzbiety Czerwonych Wierchów przyciągają turystów i nie są zbyt ciężkim szlakiem górskim. Nazwa Czerwone Wierchy pochodzi od ubarwienia stoków, rosnącą tu rośliną - sit skucina, która już pod koniec lata, przybiera piękny, czerwony kolor.
Świnica
Turystyka górska
Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m
Wodospad Wielka Siklawa
Turystyka górska
Wielka Siklawa, zwana Królową polskich wodospadów, spływa po stromych skalistych zboczach ściany stawiarskiej, która oddziela Dolinę Pięciu Stawów i Dolinę Roztoki w Tatrach Wysokich.
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem
Turystyka górska
Amatorzy górskich wędrówek uważają ją za jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia punktów w całych Tatrach. Podejście jest na dobrą sprawę jedno - strome, z ostrymi skałami, bez ułatwiających wejście łańcuchów czy metalowych drabinek. Przełęcz wynagradza zdobywców oszałamiającymi widokami.
Wodospad Dwoista Siklawa
Turystyka górska
Prawa odnoga Siklawy to Prosty Wodospad, którym spływa więcej wody, lewa nosi zaś nazwę Skośnego Wodospadu i jest ona bardziej stroma. Zimą, wodospady przeobrażają się w lodospady i prowadzą po nich zimowe drogi taternickie
Rysy
Turystyka górska
Kto chciałby stanąć na najwyższym szczycie Tatr Polskich, powinien podreptać z Morskiego Oka czerwonym szlakiem turystycznym na Rysy, każdego roku Rysy przeżywają prawdziwe turystyczne oblężenie. Majestatyczna góra, gwarantująca najwspanialsze panoramy, jakie tylko można podziwiać w Tatrach.
Dolina Pięciu Stawów
Turystyka górska
Morskie Oko jest dobrym początkiem wędrówki po Tatrach, jako że prowadzi z niego wiele szlaków turystycznych, m.in. niebieski przez Świstową Czubę (1763) i żółty przez Przełęcz Szpiglasową (2114) do Doliny Pięciu Stawów Polskich (1625 - ok. 1900).
Stacja narciarska Olczań-ski
Sporty zimowe
Łatwe trasy, przeznaczone dla początkujących oraz rekreacyjnie jeżdżących średnio-zaawansowanych. Naturalnie na miejscu można skorzystać z usług paru szkółek narciarskich i snowboardowych, a także wypożyczyć bądź profesjonalnie przygotować sprzęt.
Rusiń-Ski
Sporty zimowe
Większość odcinków otrzymała oznaczenie niebieskie - jako łatwe i dobre nawet dla początkujących - ale są też fragmenty czerwone, zdecydowanie bardziej wymagające. Na takim właśnie stoku usytuowano trasę sportową, z ustawionymi tyczkami slalomowymi. Na stokach pracuje 5 wyciągów: taśmowy Baby Lift dla uczących się dzieci, dwa talerzykowe orczyki oraz dwie kolejki krzesełkowe: cztero- i sześcioosobowa, ta druga z osłoną przed wiatrem i opadami
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Sporty zimowe
Kotelnica Białczańska ciągnie się przez zbocza trzech kolejnych gór, do tego tworzy praktycznie jedną całość z Kaniówką oraz Bania Ski & Fun - do jazdy po stokach tych trzech, a także sześciu w miarę bliskich stacji narciarskich wystarczy jeden skipass TatrySki.
Kaniówka Ski
Sporty zimowe
W ramach Kaniówki funkcjonują 4 trasy narciarskie, obsługiwane przez 5 wyciągów. Stoki generalnie należą do łatwych i przyjaznych początkującym - nie brakuje też szkółki. Doświadczeni i obyci zjazdowcy, szukający poważnych sportowych wyzwań, raczej będą się tutaj czuć jak na rozgrzewce.
GrapaSki Czarna Góra
Sporty zimowe
Miłą odmianę od szusowania na deskach oferuje odpowiednio wyprofilowany tor snowtubingowy. Na GrapaSki działają również narciarskie przedszkole, serwis i wypożyczalnia sprzętu oraz dwa punkty gastronomiczne.
JurgówSki
Sporty zimowe
Dwa spośród czterech wyciągów orczykowych pracują na łatwych, skrojonych typowo na potrzeby początkujących trasach, o długości 120-210 metrów. Kolejne dwa talerzyki kursują przy dłuższych (400-750 m),wymagających już pewnego opanowania i kondycji stokach.
Bania Ski & Fun
Sporty zimowe
Z myślą o najmłodszych miłośnikach białego szaleństwa, Bania Ski & Fun tworzy specjalną strefę atrakcji: Zimową Wioskę. Tradycyjnie tworzą ją park dmuchańców, wielkie igloo, karuzela z oponami, wydzielony stok do jazdy na sankach, leżaki, kino pod dachem oraz strefa automatów do gier.
Stacja narciarska Koziniec
Sporty zimowe
W miejscowości Czarna Góra, między Bukowiną a Białką Tatrzańską, znajduje się Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra. Wyróżnione są tu 4 trasy narciarskie: 1A - łatwa (niebieska),długość 1000 m, 2A - trudna (czerwona),momentami łatwa, długość 800 m, 3B - bardzo łatwa (zielona),długość 300 m, 4C - bardzo łatwa (zielona),długość 120 m. oraz 3 wyciągi: krzesełkowy czteroosobowy, o przepustowości 2400 os./godz., orczykowy, zaczepowy. W ośrodku znajdują się również Karczma Koziniec, bawialnia dla dzieci, wypożyczalnia oraz serwis nart i snowboardu oraz szkółka narciarska.
Stacja narciarska Małe Ciche
Sporty zimowe
Stacja posiada pełną infrastrukturę wraz z zapleczem gastronomicznym oraz bezpłatny parking przy górnej stacji kolejki na Polanie Zgorzelisko, dokąd można dojechać z wiodącej z Zakopanego do Morskiego Oka drogi Balcera.Trzy bezpłatne parkingi mieszczą się również przy dolnej stacji kolejki.
Zamek w Niedzicy
Zabytki architektury
Gotycko-renesansowy zabytek, którego najstarsze części pochodzą jeszcze z I połowy XIV wieku. Zamek wybudował Kokosz Berzeviczy, by mieć na oku szlak handlowy na Węgry.
Zamek Czorsztyn
Zabytki architektury
Imponujące ruiny potężnej niegdyś twierdzy, wybudowanej jeszcze w XIII w. Zamek w Czorsztynie bronił szlaku handlowego z Krakowa do Budy, a jednocześnie stanowił zaporę dla dalszych podbojów dokonywanych przez Węgrów.
Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Zabytki architektury
W budynek świątynny wkomponowana jest turystyczna kuchnia (doprowadzona do niej woda pochodzi ze źródełka, którego woda ma ponoć uzdrawiające właściwości) połączona z pomieszczeniami mieszkalnymi przebywających tu księży. Bardzo często zaglądają tu zgłodniali i potrzebujący duchowego wsparcia pielgrzymi.
Bukowińskie Centrum Kultury Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza
Zabytki architektury
Latem najwięcej gości przyciągają odbywające się w sierpniu „Sabałowe Bajania” czyli ogólnopolski konkurs gawędziarzy ludowych, instrumentalistów i śpiewaków ludowych a także konkurs mowy starostów weselnych. Świętom towarzyszą liczne wystawy dorobku artystycznego twórców ludowych, spektakle amatorskich zespołów teatralnych, artystyczne plenery jak i degustacja regionalnych potraw.
Kościół św. Michała Archanioła
Zabytki architektury
Zabytkowy kościół św. Michała Archanioła w Dębnie jest otwierany dla turystów wyłącznie w grupach. Od początku maja do końca października w ściśle określonych dniach i godzinach, natomiast poza sezonem zwiedzanie umożliwi wyłącznie wcześniejsze umówienie terminu przez telefon.
Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy
Zabytki architektury
Według niektórych źródeł pierwszą świątynię wzniesiono w tym miejscu na przełomie XII i XIII wieku, jednak tamten przybytek - podobnie jak cała Niedzica - niemal doszczętnie spłonął w wyniku tatarskiego najazdu w 1287 r. Nowy kościół św. Bartłomieja Apostoła zbudowano z kamienia, w stylu gotyckim.
Chałupa Sabały
Zabytki architektury
Najstarsza na całym Podhalu góralska chata. Zabytkowa, drewniana chałupa wybudowana na przełomie XVIII i XIX stulecia, prawdopodobnie jako jedyna na całym Podhalu utrzymana jest w starym stylu śląsko-spiskim. Rodzinny dom Jana „Sabały” Krzeptowskiego do dziś zachowuje klimat dawnych czasów.
Spływ kajakiem po Białce
Sporty letnie
Prawy dopływ Dunajca kryje w sobie spory potencjał dla miłośników górskich sportów wodnych. Kajakowe, ale także raftingowe wyprawy Białką z roku na rok zyskują na popularności. Najlepszy czas na taką wycieczkę to wiosenne roztopach, kiedy nurt jest wyjątkowo bystry. W okolicy powstało już wiele wypożyczalni, a mówi się o budowie przystani i przystanków.
Górski Ośrodek Jeździecki
Sporty letnie
Zdecydowanie jeden z najciekawszych adresów dla miłośników relaksu w siodle - również tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z jazdą konną. Bukowiński GOJ prowadzą osoby z pasją i właściwym wykształceniem. W ofercie są różne lekcje dla początkujących, wycieczki i rajdy terenowe, różne obozy i egzaminy jeździeckie czy imprezy integracyjne dla firm.
Trasa rowerowa przez Gronków
Sporty letnie
Trasa górska Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica – Bukowina Tatrzańska 40-kilometrowa, trudna pętla. Do jej pokonania potrzeba nawet 4 godzin. Z Bukowiny przez Czarną Górę, Trybsz, Gronków i Leśnicę na Rusinowy Wierch. Ze szczytu zjazd z powrotem do Bukowiny. Droga w całości asfaltowa, z podjazdami mocno dającymi się we znaki.
Trasa rowerowa przez Czarną Górę
Sporty letnie
Trasa górska Białka Tatrzańska – Czarna Góra – Białka Tatrzańska Z Białki Tatrzańskiej należy kierować się na Bukowinę Tatrzańską. Następnie przez Głodowski Wierch, Gliczarów Górny, Leśnicę i Kotelnicę z powrotem do Białki. Łącznie 30 kilometrów wymagającej, 3,5-godzinnej jazdy. Trasa częściowo prowadzi tzw. „Drogą Królewską”, którą w 1683 roku armia króla Jana III Sobieskiego wracała spod Wiednia.
Park linowy Tatry
Sporty letnie
Sportowa, typowo letnia atrakcja dla całej rodziny - ale i zimą można liczyć na ciekawe propozycje. Podstawą są jednak tory pełne rozmaitych przeszkód, zawieszonych ładnych parę metrów nad ziemią. W białczańskich “Tatrach” przygotowano 3 trasy - “Leśnych Ludków” dla małych dzieci, dość łatwą “Adventure” i trudną “Extreme” - i 8-metrową ściankę wspinaczkową.
® Białka SPA & Resort 2024